„Wybór kierunku podyktowany był miłością do chemii, która narodziła się w Liceum Akademickim w Toruniu. Z perspektywy osoby kończącej 5 rok studiów mogę stwierdzić, że był to najlepszy wybór i pod względem uczelni, jak i kierunku. Będąc na drugim roku farmacji zapragnęłam jeszcze bardziej rozszerzyć horyzonty i podjęłam studia na drugim kierunku, którym była chemia – także na UMK, ale w Toruniu.
Wykładowcy z uczelni w miarę swoich możliwości pomagali mi pogodzić jednoczesne studiowanie dwóch kierunków w dwóch różnych miastach. Nauka na farmacji nie kolidowała z moimi planami macierzyńskimi i w związku z tym już od ponad 4 miesięcy jestem mamą przecudownego chłopca – Mikołajka. Poglądowy charakter mojej pracy magisterskiej umożliwił mi pogodzenie obowiązków związanych ze studiowaniem z tymi rodzicielskimi jak i małżeńskimi. Jestem też wdzięczna wykładowcom z uczelni, a szczególnie mojemu promotorowi – prof. Konradowi Misiurze za okazane wsparcie. Myślę, że moja historia jest dowodem na to, że studiowanie na naszej uczelni nie wyklucza jednoczesnego życia rodzinnego.”

Edyta Puchalska – absolwentka kierunku farmacja

Studia jednolite magisterskie (czas trwania: 5,5 roku)

Studia stacjonarne
Limit przyjęć 2020/2021: 100
Minimalna liczba punktów 2020/2021 : 100 pkt.

Studia jednolite magisterskie (czas trwania: 5,5 roku)

Studia niestacjonarne
Limit przyjęć 2020/2021: 40
Minimalna liczba punktów 2020/2021 : 40 pkt.

Lp.Wymagany przedmiot obowiązkowyPoziom przedmiotu
1. BiologiaRozszerzony          
2.*ChemiaRozszerzony
Lp.Wymagany przedmiot dodatkowyPoziom przedmiotu
1. BiologiaRozszerzony,p=1,0             
2.*ChemiaRozszerzony,p=1,0             
3. MatematykaRozszerzony,p=1,0             
4. Fizyka albo fizyka i astronomiaRozszerzony,p=1,0             
5. Matematyka Podstawowy, p=0,6

Ważne: Przedmiot wybrany jako obowiązkowy nie może być wybrany jednocześnie jako przedmiot dodatkowy.

Szczegółowe zasady rekrutacji na farmację>>

Chcesz wiedzieć jak przygotować się na 1 rok farmacji? Przeczytaj poradnik.

TYLKO DLA AMATORÓW NAUKI

Kim jest farmaceuta, wie każdy, kto odwiedza aptekę. Natomiast niewielu wie, jak specjalistyczny sprawdzian umiejętności musi przejść farmaceuta w drodze do wykonywania zawodu. Studia farmaceutyczne są bowiem oparte na gruntownej znajomości chemii i biologii i nie ma co ukrywać, są one adresowane do amatorów tych nauk. Poza tym, że niosą ze sobą sporą ilość materiału o wiązaniach chemicznych, podstawą nauki na studiach farmaceutycznych jest praktyka. Dlatego znaczna część zajęć odbywa się w laboratoriach, gdzie studenci długie godziny spędzają na syntetyzowaniu i przygotowywaniu leków.

Studenci są wszechstronnie przygotowywani do wszystkich aspektów pracy farmaceuty, w której wykorzystuje się zarówno tradycyjne, jaki i nowoczesne narzędzia dydaktyczne. W doskonale wyposażonych laboratoriach nasi dydaktycy przygotowują studenta do wykonywania zawodu farmaceuty korzystając z osiągnięć technologicznych, ale również opierając się o tradycję i znajomość naturalnych składników preparatów leczniczych.

DLACZEGO WARTO STUDIOWAĆ FARMACJĘ W COLLEGIUM MEDICUM W BYDGOSZCZY?

  • wysoko wykwalifikowana kadra naukowa i dydaktyczna,
  • program studiów zgodny ze standardami, wzbogacony o szeroki wybór zajęć fakultatywnych poszerzających fachową wiedzę studentów,
  • znakomita baza lokalowa i dydaktyczna (studenci odbywają zajęcia w bardzo nowoczesnym, nowo wybudowanym obiekcie),
  • możliwość realizacji części studiów za granicą (Włochy, Portugalia, Hiszpania, Belgia) w ramach programu Erasmus,
  • możliwość uczestniczenia w działalności naukowo-szkoleniowej „Młodej Farmacji” – studenckiego koła działającego przy Polskim Towarzystwie Farmaceutycznym.

Jesteś zainteresowany praktykami lub wyjazdem zagranicznym w trakcie studiów? Dowiedz się więcej od absolwentki farmacji, która skorzystała z tych możliwości!

SKOŃCZYLIŚCIE STUDIA I CO DALEJ?

Apteki, hurtownie farmaceutyczne, laboratoria to główne miejsca zatrudnienia absolwentów kierunku farmacja. Niektórzy decydują się na pracę w instytutach naukowo-badawczych prowadzących badania kliniczne, inni jako przedstawiciele koncernów prezentują najnowsze leki w gronie lekarzy. Niezależnie od obranej strategii poszukiwania pracodawcy, warto zapoznać się z danymi, które udostępniło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W oparciu o Ogólnopolski Systemem Monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów dowiedziono, że najmniejsze problemy ze znalezieniem pracy mają absolwenci kierunków medycznych. Natomiast najwyższe wynagrodzenie na początku drogi zawodowej mają farmaceuci.

A MOŻE COŚ JESZCZE ZROBIĆ PO STUDIACH?

W ramach istniejących specjalizacji podyplomowych jak np.: analityka farmaceutyczna, farmacja apteczna, farmacja kliniczna, farmacja szpitalna, farmakologia, lek roślinny i innych, farmaceuta możecie poszerzać wiedzę i umiejętności zgodnie z zainteresowaniami i charakterem wykonywanej pracy. Wiele osób podejmuje też studia doktoranckie. Dowiedz się jak wygląda to w praktyce: Praca na uczelni i doktorat po farmacji