Studia I stopnia (czas trwania: 3 lata)

Studia stacjonarne
Limit przyjęć 2024/2025 : 80
Minimalna liczba punktów 2023/2024 : 21 pkt.

Lp. Wymagany przedmiot Poziom przedmiotu
1. Biologia albo chemia albo fizyka albo fizyka i astronomia lub matematykaRozszerzony, p=1,0
Podstawowy,
p=0,8        

Wynik postępowania kwalifikacyjnego (W) obliczany jest zgodnie ze wzorem: W = pW1, gdzie:
W1 – liczba punktów odpowiadająca procentowemu wynikowi egzaminu maturalnego z biologii albo chemii albo fizyki albo fizyki i astronomii,
p –przelicznik dla poziomu przedmiotu, p=1,0 dla poziomu rozszerzonego, p=0,6 dla poziomu podstawowego.
W postępowaniu kwalifikacyjnym uwzględniany jest najkorzystniejszy dla kandydata przedmiot tzn. przedmiot, z którego wynik po przemnożeniu przez odpowiedni przelicznik daje najwyższą wartość.

„Studia na kierunku Kosmetologia na Collegium Medicum wspominam bardzo dobrze. Zdobyłam tutaj ogrom wiedzy z nauk okołomedycznych, a w pracy Kosmetologa jest to niezbędne, by dobrze wykonywać swoją pracę i dać Klientowi pewność, że trafił w odpowiednie ręce. Zawód Kosmetologa nie jest zawodem monotonnym, branża stale się rozwija i daje duże możliwości. Nie ma tu miejsca na nudę – codziennie robi się coś innego, spotyka różnych ludzi, a każdy Klient to kolejne cenne doświadczenie. Wybór kierunku Kosmetologia daje możliwość pracy już w trakcie studiów. Ja również skorzystałam z takiej okazji i doskonaliłam swoje umiejętności zawodowe podczas nauki, co poskutkowało szybkim znalezieniem stałego miejsca zatrudnienia jako Kosmetolog. Oprócz codziennej pracy z Klientem w gabinecie, kształcę także przyszłe pokolenia Kosmetologów”

Maria Świgoń, absolwentka kierunku Kosmetologia I i II stopnia CM UMK

„Studia na kierunku Kosmetologia pozwoliły mi połączyć zainteresowanie funkcjonowaniem organizmu człowieka z tematyką dbania o urodę i poprawną pielęgnację skóry. Uczelnia medyczna zapewniła mi wysoki poziom wiedzy merytorycznej, a praktyczny charakter kształcenia przygotował mnie do pracy w gabinecie kosmetologicznym już w trakcie studiów. Kosmetologia to ciekawy, interdyscyplinarny kierunek, dający duże możliwości rozwoju, a swoje kompetencje można poszerzać w ramach działającej w Collegium Medicum Kosmetologicznej Organizacji Studenckiej. W pracy kosmetologa codziennie spotykam się z problemami klientów dotyczącymi ich skóry, włosów czy paznokci, a rozwiązywanie ich, poprawianie samopoczucia i samoakceptacji daje mi wiele satysfakcji i upewnia w przekonaniu, że wybrałam odpowiednią drogę edukacji.”

Kalina Ziółkowska-Figura absolwentka kierunku Kosmetologia I i II stopnia CM UMK

„Kosmetologia na Collegium Medicum UMK to przede wszystkim duża różnorodność przedmiotów przygotowujących do wykonywania zawodu oraz przyjemna atmosfera na zajęciach. Studia łączą wiele interesujących dziedzin: dermatologię, aromaterapię, wykonywanie produktów kosmetycznych, fizjoterapię i podologię. Ich niewątpliwą zaletą jest bezpośredni kontakt z pacjentami bydgoskich szpitali podczas zajęć z dermatologii, alergologii czy onkologii skóry. Bogata oferta przedmiotów fakultatywnych, działalność w Studenckich Kołach Naukowych bądź propozycje wykładów, warsztatów i konferencji Kosmetologicznej Organizacji Studenckiej, pomagają w rozwijaniu swoich pasji i poszerzaniu „kosmetologicznych horyzontów”. Studia przygotowują do pracy nie tylko w gabinetach kosmetologicznych i strefach SPA, ale także do pracy w przemyśle kosmetycznym, kosmetycznych wydawnictwach czy dydaktyce”.

Dominika Dąbrowska absolwentka kierunku Kosmetologia I i II stopnia CM UMK

„Wahasz się, jakie wybrać studia? Skorzystaj z opinii absolwentki kosmetologii na Collegium Medicum w Bydgoszczy. Program studiów I stopnia jest szeroki i interesujący. Przedmioty, które są realizowane na licencjacie koncentrują się na naukach biologicznych. Na początku wprowadzają studenta w tematykę i zrozumienie funkcjonowania ludzkiego organizmu, a z każdym kolejnym rokiem poszerzają zdobytą wiedzę. Dla mnie był to czas niezwykle aktywny i wartościowy w procesie własnego rozwoju zawodowego. Licencjat z kosmetologii dał mi solidne podstawy do dalszego kształcenia. Oprócz wiedzy merytorycznej studia stwarzają również warunki do zdobycia doświadczenia, zarówno na zajęciach, jak i w salonach kosmetycznych w ramach praktyk wakacyjnych. Aktualnie studiuję kosmetologię II stopnia na tej samej uczelni i pracuję jako kosmetolog. Wiedza i doświadczenie zdobyte podczas studiowania owocują w codziennej pracy z klientem. Z perspektywy czasu mogę śmiało powiedzieć, że wybór kosmetologii był strzałem w dziesiątkę!”

Maria Kempa absolwentka kierunku Kosmetologia I stopnia CM UMK, aktualnie studentka Kosmetologii II stopnia CM UMK

Studentka wykonująca zabieg kosmetyczny na twarzy kobiety leżącej na kozetce.

KOSMETOLOGIA TO PRZYSZŁOŚĆ NOWOCZESNEGO PODEJŚCIA DO SPOSOBU DBANIA O ZDROWY I ŁADNY WYGLĄD

Gdy ma się naście lat największym problemem zazwyczaj są pryszcze i tłusta cera. Wielu wystarczy dobry krem, tonik i dojrzewanie. Po kilku miesiącach zapominają o traumatycznych przeżyciach, gdy każde spojrzenie w lustro było koszmarem. Bywa jednak, że niektórzy wtedy pierwszy raz szukają rady u kosmetyczki. Później często zaglądamy do ulubionego gabinetu, aby wyregulować brwi, oczyścić i nawilżyć cerę. Bywa, że przychodzimy z poważniejszymi problemami, takimi jak popękane naczynka krwionośne, blizny, znamiona.

Kosmetolog to osoba, która ma dużą wiedzę i umiejętności praktyczne, które umożliwią mu podjęcie pracy w gabinetach kosmetycznych, współpracy z lekarzem dermatologiem w zakresie pielęgnacji skóry zmienionej chorobowo, przeprowadzania zabiegów pielęgnacyjnych i upiększających.
Nasi absolwenci często prowadzą własne gabinety kosmetyczne.

Twarz kobiety w trakcie nakładania maski drewnianą szpatułką

DLACZEGO DLACZEGO WARTO STUDIOWAĆ W COLLEGIUM MEDICUM W BYDGOSZCZY?

  • mamy doświadczonych wykładowców,
  • zajęcia prowadzone są we współpracy z jednostkami klinicznymi (dermatologia, chirurgia plastyczna, rehabilitacja),
  • ciekawy program studiów jest wzbogacony o przedmioty fakultatywne,
  • mamy bardzo dobrą bazę lokalową, dydaktyczną i socjalną.

SKOŃCZYLIŚCIE STUDIA I CO DALEJ?

Absolwenci studiów I stopnia uzyskują tytuł zawodowy licencjata. Mogą pracować w gabinetach kosmetycznych, firmach kosmetycznych, działach kosmetycznych aptek ogólnodostępnych czy laboratoriach kosmetycznych i zakładach odnowy biologicznej. Collegium Medicum UMK daje też możliwość kontynuowania nauki na kierunku kosmetologia na studiach II stopnia i uzyskania tytułu magistra.